יום האישה: בין אבסטרקט לריאליזם

Read this post in English 

בשנות ילדותי היה עולמי צר כרוחב רצפת העץ בסטודיו בו רקדתי. מחוץ לשעות האימונים שמעתי את היצירות הקלאסיות, קראתי את הספרים עליהם מבוססים חלק מסיפורי הבלט, וצפיתי בכל הופעה מתועדת שהצלחתי למצוא. איש לא נתן אז את דעתו על משמעות מקומה של הדמות הנשית בסיפורים הללו. ואני? אני רק רציתי לרקוד.

כתלמידת בלט קלאסי, ידעתי שיבוא היום, ולרקדנים ולמורים מהמין הגברי יהיה חלק חשוב בהכשרה שלי. למזלי (או שלא, תלוי איך מסתכלים על זה), יצא שעד גיל מתקדם יחסית רקדתי לצד רקדניות, ותחת שרביטן של מורות למחול בלבד. למעשה, רק לקראת שנות התיכון חלחלה בי ההכרה שמגדר זה issue, הן בסטודיו והן בעולם שבחוץ. תחלופנה עוד כמה שנים עד שארכוש את המילים והכלים, כדי להתמודד עם התגלית הזו.

===

נשים בלבד אפשר למצוא גם אצל Diane Del – pra. דיאן, ציירת ואומנית גרפית ילידת צרפת, מציירת דמויות נשיות, לבד או בחברותא, ברגעים אינטימיים ויומיומיים. העכשוויות הזו עומדת בסתירה מרתקת לסגנון בו הציורים מוגשים: עם השפעות ניכרות מציירי תקופת הרנסנס, כמו גם מענקים דוגמת פיקאסו, מאטיס והוקני. הדמויות שלה לרוב בתנועה, נוגעות או כרוכות אלה באלה, באופן המשאיר בידי הצופה לשער מה טיב היחסים ביניהן. דיאן מספרת כי היא אוהבת לצייר סצינות המשדרות עמימות, וכי האנרגיה המיוחדת בקשר חזק בין נשים, בין אם הן חברות או בנות משפחה, מרתקת אותה עוד מימי ילדותה.

האפשרות לשלב את האסתטיקה שלה עם זו של מותגים בעלי זהות חזקה מאתגרת אותה, ומחדדת את השאיפה למצוא את האיזון בין האבסטרקטי לריאליסטי. כאן למטה שיתוף פעולה כזה עם Gucci Beauty, ובכתבות מערכת עבור NicOtine Magazine ו Marie Claire הצרפתי.
כל התמונות מחשבון האינסטגרם של Diane Del – pra.

===

לאחרונה שיתפה דיאן פעולה עם המותג RUS, שנולד לפני מספר חודשים לאחיות הספרדיות Gutiérrez Monllor. (ברכות!). Patricia ו Inés מייצרות את הסריגים היפיפיים בספרד ובפוטוגל, מחומרי גלם איטלקיים כמו צמרי מוהייר ואלפקה, ומאמינות בליקוט סלקטיבי של בגדים, ולא בצבירתם. השקת המותג מתוכננת לסתיו 2019, כשבשלב ראשון הבגדים יהיו זמינים באתר האינטרנט של RUS, ובמספר בוטיקים ברחבי העולם. מבטיחה לעדכן כשזה יקרה.

את ההשראה שואבות אינס ופטריסיה מצבעי הטבע ומארעיות יופיו, ומהקשר העמוק בין אופנה, ארכיטקטורה ואומנות. במרכז הקולקציה הראשונה עומדת פעולה פשוטה לכאורה, התלבשות. כאן היא הופכת לטקס בעל משמעות מיסטית כמעט : The Ritual. רגע אינטימי, החושף ומכסה את הגוף ואת הנפש, לקראת פגישה עם העולם שבחוץ. ביצירת הדימויים עבור הקולקציה ניסתה דיאן ללכוד את שיווי המשקל בתהליך ההתלבשות, בין גוף ובגד, בין עור לטכסטיל, ובין חום לקור. הנשים בציורים הללו, המבטאות עוצמה ורכות, חושניות ורוחניות, מיטיבות להביע את יופיו של הטקס.

התמונות להלן לקוחות (ברובן) מעמוד הפייסבוק של RUS.
מנהלת אומנותית: Patricia Gutiérrez Monllor
צילמה: Marina Denisova
איפור: Michelle Leandra
דוגמנית: Lary Mueller

===

I didn’t give a damn about going to a party, or being at the party. It was the getting dressed FOR the party, and there is truth and poetry in that.
Iris Apfel

הגברת אפפל בת ה 96, אחד האנשים שהייתי שמחה לקחת איתי לאי בודד, ושהסרט התיעודי אודותיה  הוא מופת לאהבה עצמית, אהבת אופנה, ולחוש הומור מציל חיים – חושבת שהתלבשות, היא היא הדבר עצמו.

===

10 Comments

 • עפרה רוזנברג

  אף אחד לא יודע מהיכן תיקרה לו ‘פנינת רגע’ כמו הפוסט שלך. הנהדר. הקישורים בין הנושאים, שכולם מדברים אליי אחד אחד, וביחד. תודהתודהתודה, ולYONIT TZUK, בעיקר. רצפת סטודיו ילדותך, הציירת המיוחדת, מאד, השיתופים עם עולם האופנה והקליפ המסיים – כולם אלוהיים.

 • Irit Nitzan

  תודה ענת! על שאת מרחיבה את אופקי בכל פוסט ומעניקה לי דקות של הנאה באתנחתא האסטתית השבועית עם הפוסט שלך!
  🙂
  הציורים שבו הפעם את ליבי!

 • Ella Kave

  ציורים מהממים. ממש לא הייתי מתנגדת לאחד כזה בבית שלי 🙂

 • Adi Lior Zomer

  מסכימה עם כל מילה של יונית. תרבות ואופנה משתלבות באופן מופלא אצלך; פוסט מסקרן, מרתק, מרחיב אופקים ולב. מתרגשת עד דמעות מהחיבור בין הציירת המופלאה (שלא הכרתי, אבל ההשפעות ניכרות) לבין המעצבות. כיף שהבאת את זה עד אלינו.
  מחכה לפוסטים האלה כל שבוע, אלופה!

 • yonit tzuk

  פוסט מרתק בעיני, החיבורים שאת יוצרת הם של קסם אמיתי. אמנות, תנועה, תשוקה, אופנה – את מגלה לי עולם ומלואו.
  היתי שמחה מאוד לקנות לעצמי סריג מלטף של היוצרות הספרדיות, אהבתי את האג’נדה שלהן. תודה

  • Anat Berger Sapir

   תודה רבה יונית! שמחה מאד שנהנית לקרוא. מבטיחה לעדכן כשהמחירים יעלו לאויר 🙂